Canada a învins Qatarul la încălzirea amicală a Cupei Mondiale FIFA

VIENA — La trei luni după o tabără dezastruoasă din iunie întreruptă de un boicot al jucătorilor din cauza unui impas al contractului, s-ar fi putut aștepta ca Canada să iasă puțin ruginită împotriva Qatarului vineri.

Golurile lui Cyle Larin și Jonathan David în primele 13 minute au spulberat acest lucru, deoarece canadienii și-au asigurat o victorie confortabilă cu 2-0 în fața co-gazdelor Cupei Mondiale. Poate că singura critică ar putea fi aceea că Canada, pe locul 43 în lume, ar fi putut marca mai mult împotriva Qatarului, pe locul 48.

„Știam că primele 20 de minute vor fi grele, având în vedere organizarea și disciplina Qatarului”, a spus antrenorul canadian John Herdman. “Dar cred că jucătorii noștri s-au ridicat la provocare în această seară.”

Canadienii se vor confrunta cu mai multă atenție marți, când vor înfrunta Uruguay, locul 13, la Bratislava, Slovacia.

„Va fi un test greu”, a spus Herdman. “Dar la asta visăm. Jucăm adversari CONCACAF de patru ani. Toți jucătorii și-au visat toată cariera internațională (la) să jucăm echipe de talia Uruguayului, Braziliei, Argentina. Acesta este lucrul în care am fost aşteptând.

„Pentru noi este o finală de cupă împotriva Uruguayului, cum ar fi să jucăm împotriva unei Belgiei sau a unei Croații (pe care Canada o va înfrunta în Grupa F la Cupa Mondială). Așa că există entuziasm acolo. Dar din nou, trebuie să temperăm asta cu realitatea calitatea pe care o au și apoi trebuie să muncim în următoarele trei zile.”

Ultima pregătire a Canadei la Cupa Mondială este 17 noiembrie împotriva Japoniei, pe locul 24, la Dubai.

Canada a controlat o mare parte din jocul de vineri, depășind Qatar cu 13-8 (8-2 la șuturi la poartă) cu o posesie de 61 la sută.

Canada a pierdut puțin timp cu Larin înscriind în minutul patru. Atacantul de la Club Brugge s-a ridicat la înălțime pentru a îndrepta spre casă o centrare de Sam Adekugbe pentru al 25-lea gol al său, un record masculin canadien în 53 de apariții.

David a dublat avantajul în minutul 13, după ce portarul Qatar Saad Al Sheeb a lovit o centrare a lui Kamal Miller, dar doar doi canadieni care așteptau. Alphonso Davies a căzut, pierzându-și picioarele, încercând să ajungă la minge, dar David a fost acolo să-l lovească acasă pentru al 22-lea gol în 33 de jocuri pentru Canada.

David, care are contract cu Adidas, a acoperit cu mâna dreaptă logo-ul Nike de pe tricoul Canadei în timp ce a sărbătorit golul. Au existat discuții pe rețelele de socializare recent despre Canada, spre deosebire de alte echipe, care nu a dezvăluit un nou kit pentru Cupa Mondială.

Herdman, poate diplomatic, a spus după meci că nu a observat sărbătoarea.

Canada a fost aproape de a înscrie un al treilea gol dintr-o lovitură liberă în minutul 88, dar lovitura de cap a lui Ike Ugbo a fost salvată de portarul Qatarului, iar tentativa de revenire a lui Miller a lovit bara transversală.

A existat un moment de îngrijorare în repriza secundă, Davies având nevoie de tratament după ce s-a încurcat cu Ismail Mohammad în minutul 57. Starul Bayern Munchen a reușit să plece, deși cu prudență, făcând loc unui înlocuitor.

“Cred că e bine. Stătea pe bancă zâmbind. Deci cred că e bine”, a spus Herdman.

David (Junior) Hoilett, care a câștigat cea de-a 48-a selecție, a fost căpitanul Canadei în absența accidentatului Atiba Hutchinson.

Meciul de vineri a fost primul al Canadei împotriva unui adversar asiatic din noiembrie 2016, când a pierdut cu 2-0 în fața Coreei de Sud.

Canadienii, care au deschis meciul de la Cupa Mondială pe 23 noiembrie împotriva Belgiei nr. 2, au folosit flancurile pentru a ataca apărarea condensată a Qatarului.

Canada a avut o posesie de 62 la sută în prima repriză. Ambele echipe au făcut schimbări în repriza secundă, Herdman ia trimis pe Richie Laryea, Charles-Andreas Bryn, Ismael Kone, Ugbo, Liam Millar și Mark-Anthony Kaye.

Qatarul a dat dovadă de mai multă hotărâre în repriza secundă, dar nu a reușit să treacă prin apărarea canadiană, oferind puțin în atac.

Pentru canadieni, tabăra europeană este o primă întâlnire de la un miting nefast din iunie la Vancouver, când jucătorii au refuzat să joace un amical împotriva Panama din cauza unei dispute contractuale. Echipa a ieșit din impas pentru a înfrunta Curaçao și Honduras în meciurile din CONCACAF Nations League din 9 și 13 iunie. Dar negocierile contractului continuă.

Herdman are alte probleme cu accidentările, cu extremalul Club Brugge, Tajon Buchanan, care ar putea ajunge pe banca pentru meciul împotriva Uruguayului doar dacă este sănătos. Fundașul Toronto FC Doneil Henry, care a suferit o problemă cu ischio-coardei în ajunul cantonamentului, este alături de echipă, dar nu se așteaptă acțiune. Coechipierul său din TFC, Jonathan Osorio, a rămas acasă pentru a face față „disfuncției neurologice” rezultată dintr-un cot la cap în timpul unui joc MLS la mijlocul lunii iulie.

În ciuda accidentărilor, Herdman a prezentat o formație solidă cu Miller, Steven Vitoria și Alistair Johnston în fața portarului Milan Borjan, cu Adekugbe și Hoilett în spate și Samuel Piette și Stephen Eustaquio la mijloc, cu Davies, David și Larin în frunte. .

Piette a fost influentă la mijlocul terenului, alăturându-se adesea lui Eustaquio pentru a înăbuși atacurile Qatarului.

Canadianul de start 11 a intrat în meci cu un total de 428 de selecții, conduse de Borjan (65) și Piette (62).

Acest raport al The Canadian Press a fost publicat pentru prima dată pe 23 septembrie 2022