Șefii Wolastoqey acuză NB Power că a ruinat negocierile de renovare a barajului Mactaquac


Șefii Wolastoqey din New Brunswick spun că o cerere de titlu de teren pe care au depus-o este folosită pentru a justifica NB Power să ofere mai puține compensații comunităților lor pentru modernizarea masivă a barajului Mactaquac și a stației de generare.

Înăsprirea termenilor de negociere semnalează un regres în discuțiile care au loc de ani de zile și are miros de interferență politică din partea guvernului provincial, a declarat șeful St. Mary’s First Nation Allan Polchies Jr., care a vorbit cu CBC News în numele celorlalți cinci. Șefii Wolastoqey.

„Este regretabil că NB Power limitează, știți, mandatul negocierilor pe baza unei pretenții pe care o avem în mod legitim”, a spus Polchies, care face parte din Națiunea Wolastoqey din New Brunswick, grupul de negociere cu NB Power.

Compania a anunțat la începutul lui 2020 intenționează să recondiționeze barajul, la aproximativ 20 de kilometri vest de Fredericton, pentru a-i permite să continue funcționarea până în 2068.

Renovarea este estimată între 2,7 și 3,6 miliarde de dolari. Alte 2-3 miliarde de dolari ar putea fi cheltuite importând energie electrică de la Hydro-Quebec în următorii 20 de ani.

Șeful Națiunii St. Mary’s, Allan Polchies Jr., spune că este dezamăgit că NB Power își schimbă poziția de negociere în lumina revendicării titlului Wolastoqey. (Ed Hunter/CBC)

Conform documentelor împărtășite cu CBC News, NB Power a făcut o ofertă inițială Națiunii Wolastoqey din New Brunswick în martie 2021, care includea șase termeni de referință pe care compania era dispusă să negocieze, precum și suma de bani planificată pentru. toata lumea.

Condițiile includ angajarea și educația, protecția mediului, interesele comunității, achizițiile și contractarea, oportunitățile economice și garanțiile culturale.

În septembrie 2021, Națiunea Wolastoqey a emis o contraofertă, care includea mai multe protecție a mediului, precum și cerința ca NB Power să creeze un proiect de energie regenerabilă de 200 de megawați care să acopere costurile cu electricitatea pentru comunitățile Wolastoqey.

Într-o scrisoare către Națiunea Wolastoqey din luna mai a acestui an, Charlie Ryan, managerul de proiect al NB Power pentru renovare, a declarat că NB Power va renunța la trei dintre termenii de referință incluși în oferta sa inițială.

„În lumina detaliilor contraofertei și a litigiilor în curs împotriva NB Power și colab. cu privire la titlul aborigen din New Brunswick, NB Power trebuie să-și reorienteze sfera negocierilor pentru a aborda efectele negative identificate ale [Mactaquac Life Achievement project] privind drepturile potențiale sau stabilite ale aborigenilor sau ale tratatelor” ale Națiunii Wolastoqey, a spus Ryan în scrisoare.

El a spus ca urmare, NB Power ar dori să continue negocierile pentru un acord, concentrându-se doar pe locuri de muncă și educație, protecția mediului, achiziții și contracte.

Renovarea barajului Mactaquac este de așteptat să coste între 2,7 și 3,6 miliarde de dolari, precum și între 2 și 3 miliarde de dolari care ar putea fi cheltuite importând energie electrică de la Hydro-Quebec în următorii 20 de ani. (Shane Fowler/CBC News)

În 2020, șefii Wolastoqey au depus o cerere de titlu în instanță, care acoperea aproximativ jumătate din provincie, inclusiv zonele de-a lungul Wolastoq, cunoscut și sub numele de râul Saint John, pe care este construit barajul Mactaquac.

Toamna trecută, șefii Wolastoqey au actualizat cererea de titlu pentru a include parcele de teren deținute de NB Power și de cele mai mari cinci companii forestiere din provincie.

Ei spun că vor să dețină terenul folosit de cele cinci companii forestiere, NB Power și guvernele federal și provinciale și, dacă vor câștiga, sunt pregătiți să semneze acorduri pentru a permite recoltarea industrială să continue, sub rezerva aprobării lor.

La câteva luni după actualizarea revendicării titlului, procurorul general din New Brunswick, Ted Flemming, a trimis un memoriu angajaților provinciali în care le-a instruit să nu mai recunoască titlurile Primelor Națiuni, o mișcare a spus el, a fost determinată de acțiunile legale recente.

Premierul Blaine Higgs a fost, de asemenea, criticat pentru răspândirea de informații false, spunând că revendicarea titlului „afectează fiecare proprietar de teren” din provincie.

CBC News a solicitat un interviu cu NB Power despre negocierile sale cu Națiunea Wolastoqey din New Brunswick și, în schimb, a primit o declarație prin e-mail de la purtătorul de cuvânt Marc Belliveau.

“Cu privire la orice proiect major, NB Power are discuții cu comunitățile Primelor Națiuni, ca parte a obligației sale de a se consulta. Acesta este cu siguranță cazul proiectului Mactaquac Life Achievement”, a spus el.

„NB Power își menține angajamentul de a lucra cu Națiunea Wolastoqey, deoarece compania continuă să exploreze o cale de urmat pentru Proiectul Mactaquac Life Achievement.

Jason Hoyt, purtătorul de cuvânt al Departamentului pentru Resurse Naturale și Dezvoltare Energetică, a declarat că departamentul nu a fost implicat în niciuna dintre aceste discuții cu NB Power și nu are informații despre acestea.

Ceea ce căutăm este capacitatea de a ne urmări propria dezvoltare economică– Șeful Națiunii St. Mary’s, Allan Polchies Jr.

Polchies a spus că revendicarea titlului de proprietate asupra proprietății NB Power, cum ar fi barajul Mactaquac, le-ar oferi liderilor Wolastoqey mai multă „pârghie” în orice negocieri asupra modului în care este dezvoltată infrastructura.

Cu toate acestea, el a adăugat că ar putea trece până la 20 de ani până când dosarul va fi judecat în instanță, iar renovarea barajului este așteptată să înceapă în următorii câțiva ani.

„Ceea ce căutăm este capacitatea de a ne urmări propria dezvoltare economică și de a putea genera venituri pentru noi înșine… pentru a avea sustenabilitate economică pentru comunitățile noastre”, a spus Polchies.

„Și provocările cu care ne confruntăm din provincie și NB Power aproape că ne duc înapoi în anii 1950 și 1960, știi, împietrind progresul comunităților noastre.”

Add Comment