Anunțul acceptării calificărilor pentru cel de-al 127-lea maraton din Boston


BOSTON-Asociația Atletică din Boston (BAA) a anunțat cu mândrie astăzi că toți sportivii calificați care au depus înscrieri în perioada de înscriere la Maratonul Boston 2023 (12-16 septembrie) vor fi acceptați pentru cursa din 17 aprilie, cu condiția ca timpul lor de calificare să fie verificat.

„Înregistrarea servește drept zi de deschidere, așteptăm cu nerăbdare să începem drumul către Boston pentru participanții calificați din întreaga lume”, a declarat Jack Fleming, director executiv interimar al BAA. „De Ziua Patrioților, determinarea, pasiunea și unitatea alergătorilor de maraton vor fi expuse, adunând comunitatea noastră în spiritul atletismului și al moștenirii noastre. Așteptăm cu nerăbdare cea de-a 127-a desfășurare a Maratonului Boston în doar șapte luni.”

Un total de 23.267 de cereri au fost depuse în perioada de cinci zile de înregistrare, o creștere față de cele 22.936 de cereri calificate primite anul trecut. Terenul de playoff din 2023 este format din 13.315 bărbați, 9.930 femei și 22 de sportivi non-binari. 624 de sportivi care au parcurs cel puțin 10 maratonuri consecutive din Boston au fost deja acceptați în teren.

Cel de-al 127-lea maraton din Boston va cuprinde un teren de 30.000 de participanți. Restul terenului va fi alcătuit din sportivi care reprezintă parteneri oficiali de caritate, sponsori, membri ai domeniului nostru profesional și alte înscrieri pe invitație.

În prezent, BAA verifică și confirmă toate trimiterile de timp de calificare. Solicitanții vor primi o notificare oficială de acceptare în următoarele săptămâni, după ce timpul lor de calificare a fost aprobat și cardurile de credit au fost debitate cu succes. Orice atlet care a transmis un timp nevalid, un rezultat final pentru o altă distanță decât un maraton de calificare sau un timp în afara ferestrei de calificare desemnate va fi notificat despre respingerea sa. Solicitanții sunt îndemnați să nu trimită informații suplimentare de calificare către BAA decât dacă sunt solicitați în mod expres de un oficial BAA.

În plus, BAA a anunțat că fereastra de calificare pentru cel de-al 128-lea maraton din Boston, care era programat să aibă loc pe 15 aprilie 2024, a început la 1 septembrie 2022. Detaliile de înscriere pentru această cursă vor fi anunțate după Maratonul din Boston 2023.

Următorul eveniment BAA va fi Semimaratonul BAA 2022, prezentat de Institutul de Cancer Dana-Farber și Fondul JimmyDuminică, 13 noiembrie. Locurile limitate de înregistrare rămân disponibile, iar sportivii se pot înscrie ca parte a BAA-ului lor Satul Atleților Cont.

O listă cu întrebări frecvente poate fi găsită mai jos. Vă rugăm să rețineți că toate statisticile sunt preliminare și se pot schimba ușor în timpul procesului de verificare.

Întrebări frecvente pentru sportivi

Când vor fi trimise prin e-mail notificările oficiale de acceptare și neacceptare?

Notificări de acceptare sau neacceptare vor fi trimise în următoarele săptămâni.

De ce vor exista notificări de respingere dacă toată lumea va fi admiși la cursa din aprilie?

BAA verifică toți timpii de calificare care au fost depusi ca parte a procesului de licitație pentru cel de-al 127-lea maraton din Boston. Orice atlet care a transmis un timp nevalid, un rezultat final pentru o altă distanță decât un maraton de calificare sau un timp în afara ferestrei de calificare desemnate va fi notificat despre respingerea sa.

Când vor fi debitate cardurile de credit? Cardul meu de credit a fost debitat / se pare că taxa de înregistrare a fost luată de la banca mea. Ce înseamnă?

Cardurile de credit vor fi taxate la acceptare. La depunerea cererii dvs., cardul dvs. de credit a fost autorizat pentru plată. Dacă cererea dvs. este acceptată, numai atunci cardul dvs. de credit va fi taxat pentru taxele de înregistrare nerambursabile, netransferabile și neamânabile. Este posibil să observați o schiță de preautorizare pe extrasul cardului dvs. de credit. Debitarea efectivă nu va apărea pe cardul dvs. de credit până când înregistrarea dvs. nu va fi verificată și acceptată. Doar sportivilor acceptați la Maratonul Boston li se va percepe taxa de înscriere.

Profilul meu Athletes Village spune că timpul meu de calificare a fost verificat. Asta înseamnă că sunt acolo?

Echipa Athlete Services a BAA verifică în mod activ toate ofertele și timpii de calificare care au fost depuse ca parte a procesului de licitație pentru cel de-al 127-lea maraton din Boston. Dacă profilul tău Athletes Village are un timp de calificare verde, timpul tău a fost verificat de echipa noastră și vei fi admis la cursă.

Profilul meu Athletes Village spune că timpul meu de calificare este în așteptarea verificării. Ai nevoie de mai multe informații de la mine?

Nu, BAA va contacta orice sportiv care trebuie să trimită informații suplimentare. Chiar dacă statutul tău este înscris ca „în așteptarea verificării” în Satul Sportivilor, dacă ai depus un timp de calificare valabil și un card de credit valabil, vei fi admis la cursă.

Înregistrările pentru Maratonul din Boston 2023 vor fi redeschise pentru calificări?

Înregistrările pentru Maratonul din Boston 2023 au fost deschise în perioada 12-16 septembrie pentru toți sportivii calificați și nu se vor redeschide. Informațiile de înregistrare pentru Maratonul din Boston din 2024 vor fi anunțate după încheierea evenimentului din 2023.

Când se deschid înscrierile pentru Maratonul din Boston 2024?

Informațiile de înregistrare pentru Maratonul din Boston din 2024 vor fi anunțate după încheierea cursei din 2023. Fereastra de calificare pentru 2024 a început la 1 septembrie 2022.

Add Comment