James Butler BC Lions îi devansează pe Calgary Stampeders în prelungiri

CALGARY — Primul start al quarterback-ului Vernon Adams Jr. ca Leu din BC a fost memorabil.

Adams a aruncat pentru 294 de yarzi, s-a repezit pentru 32 și a înregistrat o victorie în prelungiri cu 31-29 în fața gazdei Calgary Stampeders sâmbătă.

Dobândit de la Montreal Alouettes într-o tranzacție pe 31 august, Adams nu a aruncat o pasă de touchdown pentru Lions, dar nici nu a aruncat o interceptare.

“Înseamnă atât de mult. Înseamnă foarte mult”, a spus Adams. “Am trecut prin multe. Un an de tip roller coaster. Am avut un antrenament prost în prima zi și băieții au rămas cu mine. Ne-am luptat toată noaptea.”

James Butler a marcat o pereche de touchdown-uri în grabă, inclusiv unul în prelungiri.

Lions (9-3) și-au păstrat locul doi în CFL West Division, cu două puncte în fața Stampeders (8-5) pe locul trei și la șase puncte în spatele Winnipeg Blue Bombers (12-2).

Bombers, de două ori campioni apărării Grey Cup, au suferit doar a doua pierdere din sezon sâmbătă, pierzând cu 48-31 în fața Hamilton Tiger-Cats.

Suportul lui Adams, Antonio Pipkin, a marcat un touchdown rapid și a adăugat o transformare de două puncte în prelungiri sâmbătă.

Sean Whyte de la BC a aruncat 38, 30 și 14 de yarzi pentru 22.319 pe stadionul McMahon.

Receptorul Lions, Dominique Rhymes, a acumulat 91 de yarzi de primire pentru a ajunge la peste 1.000 în acest sezon, iar Bryan Burnham a înregistrat o noapte de 100 de metri.

BC s-a îmbunătățit la 2-0 împotriva lui Calgary cu o pereche de victorii înguste.

Lions au venit din spate pentru a câștiga cu 41-40 la McMahon pe 13 august, cu fundasul Nathan Rourke sub centru.

„Cred că puteți aprecia cât de dezamăgitor este, mai ales acolo unde suntem în clasament”, a spus linebackerul din Calgary Jameer Thurman. “Trebuie să fim mai buni. E la fel de simplu.”

Rourke a suferit o accidentare la gleznă în săptămâna după victoria de la Calgary, care a grăbit schimbul pentru Adams.

Cele două cluburi se întâlnesc sâmbătă la Vancouver.

Jake Maier a trecut de 26 din 38 pentru 301 de yarzi și trei touchdown-uri, dar a scăzut la 2-2 de când l-a înlocuit pe Bo Levi Mitchell ca fundaș titular al Calgary luna trecută.

Maier le-a aruncat pase de touchdown lui Malik Henry și Luther Hakunavanhu și o alta lui Jalen Philpot în OT.

Butler a marcat al doilea major al jocului în prima prelungire a lui BC, cu o alergare de opt metri.

Penalty-ul de ofsaid al lui Calgary i-a oferit lui BC o a doua șansă la o transformare în două runde, pe care Pipkin a transformat-o cu o liniuță de două metri.

Calgary a răspuns cu Maier aruncând un touchdown de patru iarzi lui Philpot în zona finală.

Stampeders au contestat pentru interferență în pasă ca urmare a incompletității lui Maier la Reggie Begelton pentru două runde.

Oficialii care au vorbit împotriva lui au pecetluit o altă victorie restrânsă pentru Lions la McMahon.

“Este uriaș. Nu le pot acorda jucătorilor noștri suficient credit pentru că au câștigat de două ori aici, la Calgary”, a spus antrenorul principal al BC Rick Campbell.

Rene Paredes din Calgary a aruncat pentru 38, 37 și 13 de metri, dar a fost la stânga la o încercare de 48 de metri cu 23 de secunde rămase în timpul regulamentar.

Calgary a fost împiedicat de 128 de metri de pedeapsă față de 87 de la BC în joc, cu mingea în mâinile lui BC timp de 35 de minute și 28 de secunde de la începutul jocului.

„Trebuie să părăsim terenul la al doilea jos”, a spus Thurman. “De prea multe ori i-am avut al doilea și de mult și nu am ieșit. Trebuie să dăm mingea la atac.”

Golul de teren de 14 metri al lui Whyte le-a oferit Lions un touchdown transformat cu cinci minute rămase de joc.

Calgary a egalat meciul cu două minute rămase, când Maier a găsit un Hakunavanhu singur în zona finală cu o aruncare de opt metri.

Maier a condus atacul lui Calgary la linia de 48 de metri în ultimul minut pentru o încercare a lui Paredes, pe care a ratat-o.

Calgary nu a reușit, de asemenea, să transforme primul în jos de 22 de metri la un major la începutul celui de-al patrulea trimestru.

Stampeders s-au mulțumit cu un șut de 13 yarzi de la Paredes la urmă cu patru puncte.

Scufundarea de o yard a lui Pipkin la sfârșitul celui de-al treilea sfert a dat lui Lions un avans de 20-13.

Brutalitatea inutilă din Calgary și sancțiunile de obstrucție au accelerat marșul lui BC către Stampeders.

Pipkin a marcat la a treia încercare după ce a fost blocat de două ori de apărarea Calgary.

Golul de teren de 30 de metri al lui Whyte la începutul reprizei secunde i-a atras pe Lions chiar și la 13-13.

În timp ce BC a amenințat de la linia de 21 de metri din Calgary la sfârșitul celei de-a doua perioade, sprijinitorul Stampeder Cameron Judged l-a urmărit pe Adams care se lupta, a forțat un balon și și-a recuperat a cincea recuperare în fruntea ligii în acest sezon.

Un gol de teren de 37 de metri de la Paredes, cu 12 secunde rămase în prima repriză, le-a oferit gazdelor un avantaj de 13-10 până în al treilea sfert.

Maier și Henry s-au combinat la un touchdown de 77 de metri la începutul celei de-a doua.

Henry a trecut de acoperirea sprintului pe teren, a aterizat o apucare de deasupra și s-a îndreptat spre zona finală pentru al optulea touchdown din acest sezon.

BC a exploatat cele 35 de metri de la Calgary la penalty-uri în primele șase posesiuni ale jocului.

Vizitatorii au transformat o poziție avantajoasă pe teren într-un touchdown în prima lor conducere, Butler marcând la o alergare de 10 metri.

Cele două cluburi au schimbat apoi goluri de teren de 38 de metri pentru a-i pune pe Lions înainte cu 10-3 după un sfert.

Acest raport de la The Canadian Press a fost publicat pentru prima dată pe 17 septembrie 2022.