Clasamentul playoff NASCAR 2022: Iată piloții din turul 12 după cursa de la Bristol

Cursa de playoff NASCAR Cup Series a fost mult mai strânsă sâmbătă seara.

După Bass Pro Shops Night Race din Bristol, terenul a fost redus de la 16 șoferi la 12.

Prima rundă din acest an a fost imprevizibilă. Piloții non-eliminatori Erik Jones și Bubba Wallace au luat steagul în carouri la Darlington și, respectiv, Kansas în primele două curse, împiedicând piloții eliminatori să-și cimenteze locul în runda următoare cu o victorie.

Christopher Bell de la Joe Gibbs Racing a câștigat un loc la puncte în fața lui Bristol. El a obținut două locuri în top-5 în primele două curse.

Asta a lăsat 15 șoferi să se lupte pentru restul de 11 locuri sâmbătă. Și apoi un alt pilot neeliminat, Chris Buescher, a câștigat cursa.

MAI MULT: Urmărește cursele NASCAR Playoff Live cu fuboTV (probă gratuită)

Iată ce trebuie să știți despre clasamentul din playoff, pe măsură ce Cup Series se pregătește pentru optimile de finală.

12. Austin Cindric 3.006

Ce piloți au fost eliminați din calificările Cup Series?

Kevin Harvick

Averea nu era în întregime de partea lui Harvick. Campioana Cup Series 2014 a fost eliminată devreme la Darlington și Kansas. El se afla în top 10 la Darlington înainte ca mașina lui să ia foc.

MAI MULT: Harvick sparge NASCAR, „piese de rahat” după ce mașina ia foc

Sâmbătă a alergat o cursă inspirată. El a intrat în primele patru la un moment dat, alături de Bell, Brad Keselowski și câștigătorul Chris Buescher. Dar o problemă mecanică din Etapa 3 a fost prea mult de depășit – Harvick a terminat pe locul 10, ceea ce nu a fost suficient de bun pentru a-l avansa în următorul tur.

Kyle Busch

Busch nu își va limita mandatul la Joe Gibbs Racing cu o lungă serie de Cupe. A renunțat după o altă performanță frustrantă sâmbătă.

Campionul de două ori Cup Series a suferit propriul lui ghinion la Darlington; a fost forțat să intre în garaj după ce a menținut conducerea cu mai puțin de 40 de ture de la final.

Problemele au continuat în Kansas. Busch a reușit să termine doar pe locul 27 după ce a avut probleme cu cauciucurile în timpul cursei.

O defecțiune a motorului la Bristol a completat un hat-trick de o finisare proastă. Busch a terminat pe locul 34 și a ratat linia tăiată cu două puncte.

Busch se va alătura lui Richard Childress Racing pentru sezonul 2023, după 15 ani la JGR. Eliminarea din playoff va fi ceva neagră – Busch nu renunțase niciodată după primul tur al playoff-ului înainte de acest an.

Tyler Red Dick

Reddick este una dintre vedetele în ascensiune ale NASCAR, dar va trebui să aștepte pentru a se testa în rundele finale ale playoff-urilor din Cupa.

Reddick era într-o poziție precară înainte de cursa de sâmbătă. El a deținut doar un avantaj de două puncte față de primul șofer ieșit. În ciuda eforturilor sale, el nu a putut începe la Bristol – pilotul Richard Childress Racing a terminat pe locul 25. Asta a fost suficient pentru a-l scoate din playoff. Mai mult noroc la anul.

Austin Dillon

Dillon și-a câștigat locul în optimile de finală într-un mod spectaculos, câștigând la Daytona în cursa finală a sezonului regulat.

Fulgerul nu a lovit de două ori pentru mașina numărul 3, care a fost eliminată din cursa de sâmbătă în etapa a 2-a.

A fost una dintre acele nopți pentru Dillon, care s-a clasat pe locul 31. Mai mult timp pentru el pentru a înregistra episoadele reality TV.

Calendarul NASCAR 2022: Curse de playoff

Etapa de 16

Data Rasă Urmări Ora de începere (ET) canal TV Radio Câştigător
25 septembrie AutoTrader EchoPark Automotive 500 Texas Motor Speedway 3:30 dupa masa. STATELE UNITE PRN A fi determinat
2 octombrie YellaWood 500 Talladega Superspeedway ora 14.00 NBC DNR A fi determinat
9 octombrie Bank of America ROVAL 400 Charlotte Motor Speedway ROVAL ora 14.00 NBC PRN A fi determinat

Etapa de 8

16 octombrie South Point 400 Las Vegas Motor Speedway 2:30 pm. NBC PRN A fi determinat
23 octombrie Dixie Vodka 400 Homestead-Miami Speedway 2:30 pm. NBC DNR A fi determinat
30 octombrie Xfinity 500 Martinsville Motor Speedway ora 14.00 NBC DNR A fi determinat

Campionatul 4

6 noiembrie Campionatul NASCAR Cup Series Hipodromul Phoenix ora 15.00 NBC DNR A fi determinat

În Canada, fanii pot urmări toate cursele NASCAR pe TSN.