Holtz conduce Habs cu 2 goluri, inclusiv un câștigător în prelungiri, împotriva Devililor

Canadiens joacă ultimul lor joc din Prospects Challenge 2022 duminică la Buffalo.

Conținutul articolului

BUFFALO — Alexander Holtz a marcat cel de-al doilea gol al jocului în jocul de putere după 17 secunde de prelungiri, pentru a oferi echipei New Jersey Devils o victorie cu 4-3 asupra Canadiens la Prospects Challenge 2022 de vineri.

Reclama 2

Canadienii aveau un avans de 3-2 când Holtz a marcat primul său gol la 18:14 din a treia repriză și lucrurile au mers din rău în mai rău 22 de secunde mai târziu, când Ryan Francis a mers la careul de pedeapsă pentru tăiere. Asta le-a oferit Devililor un avantaj de 4-3 înainte de prelungiri și au beneficiat de o serie de alegeri din prima rundă și de apărătorul Simon Nemec, care a fost a doua alegere generală în draftul NHL din acest an.

Canadienii luaseră conducerea la începutul celei de-a treia reprize la golul lui Owen Beck. El va reveni la hochei pentru juniori mai târziu în această lună, dar este hotărât să lase o impresie bună Canadienilor

Beck a profitat de un turnover în zona ofensivă și a marcat un gol fără asistare la 8:59. Beck, care a fost o alegere în runda a doua (a 33-a în general) la începutul acestui an, a marcat în fiecare dintre cele două meciuri de la Montreal aici.

Reclama 3

„Am vrut să vin aici și să am un impact și am simțit că am reușit”, a spus Beck. „Am făcut ceea ce am reputația mea, și anume să câștig confruntări și să fac un joc bun de la 200 de picioare și încerc să adaug la ofensiva mea, pe care mulți oameni au pus-o la îndoială sezonul trecut.

„Am lucrat mult la confruntări pentru că de acolo începe totul”, a spus Beck. „Nu poți face nimic dacă nu ai pucul”.

S-a părut că noaptea ar putea fi una lungă pentru portarul nerecrutat Riley Mercer, când Devils au deschis scorul la un gol de power-play al lui Reilly Walsh la 2:02.

Dar apărătorul William Trudeau a marcat la jumătatea perioadei, iar alegerea primei runde, Filip Mesar, a marcat un gol power-play la sfârșitul perioadei, pentru a oferi Montrealului un avantaj de 2-1. A fost al doilea gol în tot atâtea meciuri pentru Mesar, care speră să joace cu Laval în acest sezon, mai degrabă decât să se îndrepte către OHL cu Kitchener Rangers.

Reclama 4

Defunctul Xavier Parent, care a fost unul dintre cei opt jucători nereprezentați din lista Devils, a marcat singurul gol în a doua perioadă pentru a egala meciul la 2-2. Nativul din Laval vine dintr-un sezon revoluționar ca junior mai în vârstă. El a marcat 51 de goluri și 106 puncte cu Sherbrooke Phoenix. Aterul de 5 picioare 8 a fost trecut cu vederea din cauza dimensiunii sale și, de asemenea, a ratat jumătate din an de draft din cauza unei accidentări.

Pe hârtie, lista lui Montreal a fost considerabil mai slabă decât grupa care a pierdut joi cu 4-3 în fața celor de la Buffalo Sabres.

Jordan Harris și Mattias Norlinder au fost singurii apărați care au luptat pentru locuri de muncă în NHL când se deschide cantonamentul principal săptămâna viitoare. Corpul defensiv neexperimentat a fost susținut de Mercer, un jucător nerecrutat care a luptat sezonul trecut la Drummondville.

Mesar a fost singura alegere de primă rundă din lista de la Montreal – Devils s-au îmbrăcat în patru, inclusiv întreaga linie de front, și Nemec – și au avut cinci jucători nereprezentați.

Canadiens se vor antrena sâmbătă și vor juca ultimul lor meci duminică după-amiază împotriva Ottawa Senators.