Fixarea unui curent electric slab la o parte a creierului poate trata boala Parkinson, spune laboratorul israelian


Fixarea curenților electrici slabi într-o parte a creierului ar putea trata boala Parkinson, potrivit oamenilor de știință israelieni.

Ei spun că cercetările lor, revizuite de colegi și publicate în jurnalul NJP Parkinson’s Disease, ar putea deschide o nouă abordare pentru abordarea bolii și pentru a permite detectarea atunci când oamenii sunt tineri.

O dificultate majoră în dezvoltarea medicamentelor pentru boala Parkinson este că, deși este considerată o singură boală, mulți oameni de știință consideră că este un termen pentru multe boli cu caracteristici comune.

Mutațiile genetice care stau la baza bolii Parkinson au fost identificate doar în aproximativ 15% din cazuri. Drept urmare, oamenii de știință se străduiesc să găsească caracteristici comune – sau convergente în jargonul medical – în creierul pacienților cu boala Parkinson care ar putea fi vizați de medicamente.

Dr. Shani Stern, neurolog la Universitatea din Haifa, a descoperit într-un studiu că, indiferent dacă pacienții au avut sau nu o mutație identificată, toți au avut o reducere a ratei curenților sinaptici în anumite părți ale creierului în comparație cu oamenii. sănătate. . Aceștia sunt curenți specifici generați sub sinapse, care sunt conductori între neuroni.

Stern și colegii săi au scris în studiul lor că modificările pe care le-au identificat în creier „sunt centrale și convergente în boala Parkinson”.

„Am găsit mecanisme comune în toate cazurile de Parkinson pe care le-am analizat. Acestea sunt mecanisme despre care nu se știa că sunt legate de boala Parkinson, iar acum avem noi ținte pentru care ar putea fi acum dezvoltate medicamentele viitorului, care le-ar putea face să semene mai mult cu neuroni sănătoși”, a declarat ea pentru The Times of Israel.

Imagine ilustrativă: Neuroni din interiorul creierului uman (onimat prin iStock by Getty Images)

Acum, că cercetările ei au identificat legătura dintre curenții sinaptici și boala Parkinson, ea speră într-o nouă strategie de combatere a bolii. Ar putea fi dezvoltate medicamente pentru a readuce curenții la niveluri normale și, prin această schimbare, pot încetini sau reduce debutul bolii Parkinson.

Metoda studiului a implicat „reprogramarea” celulelor creierului în celule stem. Analiza a fost efectuată pe celule derivate din celule stem. Acest proces a permis oamenilor de știință să vadă cum se comportă celulele la diferite vârste și au făcut o descoperire dură: curenții sinaptici sunt reduse chiar și atunci când celulele sunt tinere.

Dr. Shani Stern de la Universitatea din Haifa (gratuzia Dr. Shani Stern)

Stern a spus că este nevoie de mult mai multe cercetări, dar constatările lor ridică posibilitatea ca tinerii cu antecedente familiale de boala Parkinson să aibă celule secvențiate pentru a dezvălui ratele curente sinaptice. Persoanele care par să prezinte riscul de a dezvolta boala ar putea primi medicamente pentru a încetini dezvoltarea acesteia – fie tratamente existente, fie cele care vor veni pe piață în viitor.

„Descoperirile noastre sugerează că schimbările există la pacienții cu boala Parkinsons cu mult înainte ca aceștia să fie conștienți de un proces de boală care are loc în creierul lor. Dacă facem această secvențiere la o persoană tânără și găsim o imagine similară cu cea găsită la persoanele care au dezvoltat boala Parkinson, putem presupune că acest individ va dezvolta boala într-o etapă ulterioară”, a spus ea.

„În prezent, majoritatea tratamentelor au ca scop prevenirea agravării bolii, mai degrabă decât prevenirea acesteia. Dacă putem identifica potențialul de dezvoltare a bolii Parkinson într-un stadiu incipient și dezvoltăm tratamente care pot opri progresia bolii, putem începe tratamentul preventiv într-un stadiu în care moartea celulelor nervoase este limitată. Acest lucru ne va permite să încetinim semnificativ progresia bolii.

Ești un cititor dedicat

De aceea am început The Times of Israel acum zece ani – pentru a oferi cititorilor cu discernământ ca tine o acoperire obligatorie despre Israel și lumea evreiască.

Deci acum avem o cerere. Spre deosebire de alte media, nu avem un paywall. Dar, din moment ce jurnalismul pe care îl facem este costisitor, invităm cititorii cărora The Times of Israel a devenit important să ne susțină munca prin alăturarea Comunitatea Times of Israel.

Pentru doar 6 USD pe lună, puteți ajuta la susținerea jurnalismului nostru de calitate, beneficiind în același timp de The Times of Israel FĂRĂ PUBLICITATEprecum si accesul Conținut exclusiv disponibil numai pentru membrii comunității Times of Israel.

Mulțumiri,
David Horovitz, editor fondator al The Times of Israel

Alăturați-vă comunității noastre Alăturați-vă comunității noastre Sunteți deja membru? Conectați-vă pentru a nu mai vedea asta

Add Comment